به خانه جدید اسباب کشی کردیم

Abkenare_Behtar_1در اصل بیست و چهارم  قانون اساسی ایران آمده است:  “نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزادند مگر آن که مخل به مبانی اسلام یا حقوق عمومی باشد.”
در یک روستایی که از سه سو هیچ رابطه ای با دنیای بیرون ندارد و کلیه قوانین جامعه کوچک آن از سوی شورای اسلامی و دهیار آن اجرا و دنبال می شود، چرا باید بازتاب یک تخلف غیرقانونی که اسناد آن در دهیاری آبکنار موجود است، (مگر اینکه این اسناد را اعضای متخلف شورا از بین برده باشند) موجب فیلتر شدن یک رسانه قدیمی و معتبر شود؟
چه کسانی شکایت کرده اند و در کجای بازتاب این خبر جرمی اتفاق افتاده است؟
سه سال آزگار است که دلسوزان آبکنار به هر دری می زنند تا برای آبادانی آن راهی بیابند. از سال ۸۸ که طرح رشد بیش از ۴۹۰ روستاهای ایران برای شهر شدن را در مجلس تصویب کرده اند، اینهمه بودجه ای که شورای اسلامی آبکنار برای این امر دریافت کرده است، به جز یک مشت روکش سطحی جاده ها و کوچه ها، چه کاری انجام داده است؟ فرماندار سابق، چند بار در آبکنار وعده تقسیم زمینهای زراعتی به مردم کم درآمد ساکن در آبکنار و کشیدن جاده از مارووزو و چه و چه ها را به مردم داد؛ دوران اشتغال خود را به پایان رسانید و آب از آسیاب تکان نخورد. فرماندار کنونی انزلی نقطه از سر سطر را آغاز کرده است و موافقت رسانه ای با مصوبه ای که در سال ۸۸ در مجلس به تصویب رسیده است را اعلام کرده است.

ادامه نوشته را اینجا بخوانید

وقتی دزدان بیت المال شاکی می شوند!

Keyvan_Pourhadi_Dozdiهمانگونه که تمام آبکناری های شریف باخبرند، پرونده یک دزدی تحت نام دهیار و شورای آبکنار به شورا ارائه شد و پس از بازتاتب این دزدی در این خانه، دزدان بیت المال، با نفوذی که در قدرت دارند، این خانه را فیلتر کرده اند تا هم ولایتی های ما در آبکنار و انزلی و رشت و تهران و بندر عباس به این خانه دسترسی نداشته باشند. اگرچه فیس بوک هم در ایران غیرقانونی و فیلتر شده است اما با وجود غیرقانونی بودن فیس بوک در ایران، از رئیس جمهور کشور و ولی فقیه و بیت او تا جاروکش محل در فیس بوک حساب دارند و با خریدن فیلتر شکن در فیس بوک فعال هستند. فیس بوک گروهی از آبکناری های مقیم آبکنار در دوران بارش برف زمستان گذشته، موجب اطلاع رسانی فروانی شد که بر اساس همان اطلاع رسانی، به داد مردم زیر برف آبکنار رسیدند.
اکنون هم برای دسترسی به این خانه، هم ولایتی های گرامی می توانند ابتدا وارد فیس بوک شوند و از آنجا وارد این خانه شوند. در این میان وظیفه ما در قبال این حرکت شتابزده  دزدان  بیت المال چه می تواند باشد؟
در هفته های آینده کوشش در این راستا آغاز خواهد شد.

به امید اینکه دست دزدان بیت المال  از آبکنار کوتاه شود!

مارووزو بخش سوم

ته جورم و ته گوناه علم و کماله         حاج آقه نام فقط مشدو کماله

برای دانلود، روی عکس کلیک فرمائید

marvozo3

بخش سوم شعر زیبای مارووزو اثر ماندنی فرامرز شکوری آماده شده است. ادامه نوشته تصویرها و ترکیب ها … را برای بخش آخر آن گذاشته ام. شاید باورتان نشود اما برای نوشتن آهنگ این شعر زیبا، بارها این شعر زیبا را گوش کرده ام و هر بار در انتهای آن، با واپسین واژگان شاعر آن، به گریه افتاده ام. انگار هرچه پیرتر می شویم، لرزش دلهامان به تلنگری بند است. مابقی حرفها بماند برای بخش آخر این شعر زیبا و به دل نشستنی.

بخش سوم شعر زیبای ماووزو اثر فرامرز شکوری

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

 

هشدارنامه گروهی از آبکناری های مقیم بندرعباس و آبکنار

Etlaeeyehهمانطور که همه خبر داریم، فردی بنام حاج کیوان پورهادی، عضو شورای آبکنار و برادر جاوید پورهادی، در مخابرات آبکنار، علاوه بر کلاهبرداریهایی که بابت فیش ها انجام داده است، بطور غیرقانونی تمامی گفتکوهای مردم آبکنار را شنود می کند تا با آگاهی از خصوصی ترین مسائل شخصی افراد، از آنان باج خواهی کند. حاج کیوان پورهادی میلیونها تومان بدون خبر دادن به شورای آبکنار از مردم دریافت کرده است که هم اکنون در جریان قانونی قرار دارد. مواظب صحبتهای تلفنی خود باشید.
در اطلاعیه های بعدی شما مردم شریف را بیشتر در جریان این کلاهبرداریها قرار خواهیم داد.

گروهی از آبکناریهای مقیم بندرعباس و آبکنار

خنیاگر تالاب و تولد قطعه ی “آبکناری”

PorReza1

 

قطعه ی آبکناری در شمار قطعاتی است که این اواخر در تاریخ موسیقی گیلان تولد یافته و شاید حدود ۷۰ سال ، کمتر یا بیشترسابقه نداشته باشد…

(زنده یاد فریدون پور رضا، گیلان نامه جلد دوم)

خنیاگر تالاب و تولد قطعه ی “آبکناری”

Faramarz_Shakori7قایقران جوان آبکناری
در اسطلخ و کناره های مرداب
از زمستان و باد می گذرد
از پشت لوله زارها
در خیال بندی ها
برای نامزد رسمی خود
دست تکان می دهد
و صدای باران را می شنود
اما قایقران
در کنارش دلتنگ است
در کنارش آزرده و غمگین
ناگهان
خبر ازآبادی می رسد
انگار کسی در باد فریاد می زد
هی فلانی همین معشوق بی وفا
حالا عروس یک نفر دیگر شده
راوی گوید:
صمد پارو را بر آب پرتاب می کند
و غمبار می خواند:
“وفای بی وفایان کرده پیرم
روم یار و فاداری بگیرم
اگر یار وفاداری نباشد
سر قبر وفاداران بمیرم”
که این گونه
صدای دلخراش و شکوه آمیز
خنیاگر جوان
از میان نیلوفر های آبی عبور می کند
و نیزار های زرد پوش را دور می زند Read more »

پرسش مردم آبکنار از شورای اسلامی آبکنار

Keyvan_Pourhadi

بنابر شواهد و اسنادی که به شورای اسلامی آبکنار ارائه شده است که در آن یکی از اعضای شورای اسلامی آبکنار به نام حاج کیوان پورهادی متهم به دزدی از اموال بیت المال شده است، چرا شورای اسلامی آبکنار فرد مزبور را از شورای اسلامی آبکنار اخراج نمی کند؟

گروهی از مردم آبکنار

بیژن اسدی پور به قلم بیژن اسدی پور

Bidjan1در شناسنامه‌مان آمده است که روز ۲۰ مهرماه سال ۱۳۲۵ خورشیدی در روستای «آبکنار» (کنار مرداب انزلی) به دنیا آمده‌ایم. درست یا نادرست‌اش را نمی‌دانیم ولی این را می‌دانیم که آن زمان شناسنامه اهمیتی نداشت. پدر خانواده وقتی سرش خلوت می‌شد می‌رفت و برای چند بچه یک‌جا شناسنامه می‌گرفت! شناسنامه‌ی دخترها را هم قدری بیش‌تر می‌گرفتند که انشاالله رحمان در اسرع وقت به خانه‌ی بخت رفته و قدری زودتر رفع زحمت بفرمایند! در چنین روز و روزگاری که روز و ماه و سال و حتی خود جناب نوزاد ارزشی نداشتند ما به میمنت و مبارکی متولد گشتیم! آن‌چه از این روز تاریخی در خاطرمان مانده است، این است که در روز تولدمان هوا ابری و بارانی و طبیعتا همه ‌جا خیس بود!
ما که گویا قدری عجول تشریف داشتیم، بچه‎ی اول گشتیم! پس از ما …  ادامه

 

 

اگر انقلاب نمی کردیم بهتر بود

“اگر انقلاب نمی کردیم بهتر بود…..”

Faramarz_Shokoriاین سخن آقای مصباح یزدی در انتقاد از دولت آقای روحانی بود. من کاری به اختلاف شان ندارم، اما بر اساس ما قال ومن قال. می خواهم نقاد کلامش باشم در رابطه با حل مسایل خودمان، نه این که این سخن را چه کسی گفته است. چون بسیاری از مصلحان جهان معتقد به انقلاب نیستند. چرا که شکنجه و اعدام و جنگ و خونریزیهایی که در جوامع رخ داد، در نهایت نتیجه ی خشونت و سختگیری و… محصول خود انقلاب بود. حتی شخصی مثل حجاریان این اواخر معتقد بود که رژیم گذشته را باید اصلاح می کردیم. اصلا نیاز به انقلاب نبود. البته من نمی خواهم وارد این گونه مسایل شوم فقط می خواهم بگویم که حالا باید در برابر خشونت و سختگیری و اختلا فات، آیین صلح و تحمل و مدارا و تفاهم را بپذیریم. شما نیک می دانید که انقلابات همه را به جان هم می اندازد شاه اسماعیل مادرش را می کشد و شاه عباس پسرانش را و شاه شجاع پدرش را و فلان روحانی فرزندانش را و…! یعنی هر کس را که مثل او فکر نمی کند یا رفتار نمی کند بیگانه، دگر اندیش، غربزده، آشغال، لیبرال، کثافت، منافق، ضد ولایت فقیه، آمریکایی، سکولار،  و… خطاب می کنند اصلا دوست ندارم وارد این کثافات و خذعبلات بشوم چون بدی دیده ام و حر فهای تلخی شنیده ام Read more »

ماجرای کشکرک و دلتنگ

 ماجرای کشکرک و دلتنگ را براساس تاثیریکه شعر و آهنگ زیبای مارووزو روی من گذاشت نوشته ام. لذا و امیدوارم عزیزانیکه اهل قلم هستند به من خرده نگیرند.این نوشته مروری کوتاه به خاطرات کودکی من است و اطمینان دارام که سرشار از غلط املایی در گویش آبکناری من دیده خواهد شد بنابر این از صمیم قلب خوشحال خواهم شد که ازمن انتقاد شده یا در جهت تصیح آن مرا یاری کنید. زیرا من این مطالب را ازفارسی به گیلکی برگردانده ام.

kashkarakدلتنگ آبکنار

ماجرای کشکرک و دلتنگ

سالها بو که اَنه جا خبری ناشتم. تا اینکه از طریق دنیای مجازی همدیگر پیدا بکودیم. زبانی داشته تند و تیز با ایتا قلب مهربان. دید عمیقی به مسایل پیچیده زندگی داشته ولی خیلی بسادگی اُشانه حل کوده کوچیک که بیم انهَ خیلی سربسر ناییم اما اون که کم ناورده ازانجاییکه اصا لتاً آبکناری نبو ازامه لهجه گرفتو تا امه خوردو خوراک، همه چی جا ایراد گیفته یا که هر سه تا مالو زاکانا به جان هم تاودای. مسجد مالو زاکانا گفته نان خرما خور واز رو شیطنت کودکانه میرمحل زاکانا واورسای راستی قدیمان میرمحل نام چی بو؟ پسو مالو یا کچل مالو؟ البته که میان محله ییان هم بی نسیب از اَنه شوخییان نبسنه.
اُشانه گفته اگه مسجد محل قبرسانی نبَسابه شما خواستنه شمی اموات کایا بنین؟
هار جا خبری بسه اول از همگی اون خبر داشته. هانه واستی بعضی وقتان انه دخادیم بی بی سی. گرچه بی بی سی انه تنها لقب نبو اون از ان القاب زیاد داشته. خودش نام خیلی قشنگ بو اما همگی اُنا دخادیمه کشکرک.
کشکرک: راستی اَن عکسان که ابکنار سایت جا بنَنُو بیدایی ٬ آدم کیف کونه البته که بیدامو. مِرن که هم مرور خاطره بو هم غصه. Read more »

برای آبکنارم …….

khamosh_Abkenari3خاموش آبکناری

در بلا کشانِ زندکیِ سختِ امروز
که آرامش
آرزویی ست، دست نیافتنی
گدای محبت تو ام
و تنها یادِ تو
دل تشنه ام را سیراب می کند

آبکنارم!
وقتی دلگیرمی شوم از انسانهای ناهمگون
با یاد تو آرام می شوم

هنوز یاد تو بارقه ایست
تا  وجودم در تاریکی زمانه
راه روشن را بسوی تو بیابد
با عطر گل محمدی
با شکوفه های قرمز
و یاس های سفید

هر گوشه از خاکت خاطره ایست
بوی سرخس های سبزت
و شاخه های قرمزت
شوق پرواز را در هوایم می پروراند
همانند  پرواز سینه سرخ ها

وقتی خسته می شوم از ایام و لحظه ها
عطر برگهای سرو و چنارت
شامه ام را به سوی زندگی می کشاند
غنچه های ریز ریز درخت هایت
بهار زندگی را در من می شکوفاند
آنگاه که خسته  و کلافه ام
و آن زمان که ترس از مرگ
وجودم را میلرزاند
تنها در بهشت تو
در میان عالم خاک
قدم می گذارم
و برای آرامشم
فاتحه می خوانم Read more »

لبخند هایی گم شده اند

Faramarz_Shokoriوقتی پلک بر هم می نهیم
خواب خرد سالی هامان را می بینیم

فرامرز شکوری

برای خاموش نازنین که تا همیشه ی ابدیت در برابر مهربانی شان زانو می زنم ، به خاطر این که هر لحظه مظلومانه سر می کشد به خاطرات گذشته ی آبکنار وقتی صدایم زد. ما را به غربت باغ فرهنگ و کولکوم و کهنه پرد برد. خاموشی که تن داده است به زخم عمیق عشق واز عشق آبکنار دارد مرهمی می سازد.

این جاFaramarz_Shakori6
هیچ کدام از اهالی
این حوالی نمی دانستند
که این کرجی بادبانی ی مرداب
کجایشان خواهد برد
در اشتیاق دریا
یا رویت ماه
اما
همین وعده ی دیدار
به سال بعد
برای هفت پشتشان کافی ست
این جا آبکنار است
قلب گیلان/ایران
این جا دلتنگ می شوی
برای یک درخت گل ابریشم
برای یک بهار
یک باغ
یکدسته گل نسترن
این جا
بالای این همه سپیدار و افرا
و سغدار ( درخت آزاد)
چه می کنند
جغدان شوم کمین گر
این جا
لبخند هایی گم شده اند
جنازه هایی به رنگ خشم
و ستاره هایی
به لون لهیب آتش
به جنگل افتاده اند
کنار دریا
کنار پرچین باغ
کبوترانی با گلوی بغض
این جا
بر دهانمان فریادی ست Read more »